wtorek, 19 maja 2015

Nowości w leczeniu przewlekłej białaczki limfatycznej

Nowości w leczeniu przewlekłej białaczki limfatycznej

Obecnie są prowadzone badania nad kilkudziesięcioma nowymi lekami na przewlekłą białaczkę limfatyczną. Niektóre z tych leków są ukierunkowane na konkretne mechanizmy wewnątrz komórek białaczkowych, a inne należą do standardowych leków stosowanych w chemioterapii.

Badania nad lekiem oblimersen (Genasense), mają na celu sprawdzenie czy dodanie go standardowej chemioterapii, poprawi uzyskanie przez pacjentów z białaczką stanu remisji i pozwoli na dłuższe jego utrzymanie.

Liczne przeciwciała monoklonalne są w trakcie badań w zastosowaniu ich w leczeniu przewlekłej białaczki limfatycznej. Lek lumiliximab jest przeciwciałem monoklonalnym, ktore ma sprawić, aby nakierować własny układ odpornościowy pacjenta do niszczenia komórek białaczkowych.

Inny rodzaj przeciwciał to immunotoksyny. Działają one jako systemy transportujące toksyny bezpośrednio do komórek nowotworowych. Immunotoksyna oznaczana kryptonimem BL22 z sukcesem została zastosowana w leczeniu białaczki włochatokomórkowej (HCL). Nowsza wersja tego leku, HA22 (CAT-8015) jest obecnie badany w leczeniu przewlekłej białaczki limfatycznej.

Lenalidomid (Revlimid) jest lekiem zatwierdzonym do leczenia szpiczaka mnogiego i pewnego rodzaju chłoniaka. W badaniach klinicznych, okazuje się on również korzystny w leczeniu przewlekłej białaczki limfatycznej.