Rak piersi - rakotwórcze działanie - arsen, kadm, selen
Prof. Jan Lubiński z ośrodka onkologicznego ze Szczecina
Profesor Jan Lubiński, genetyk, z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i założyciel Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych.Badania nad stężeniem rakotwórczym działaniem arsenu
Na podstawie swoich badań u kobiet zagrożonych rozwojem raka piersi (mutacje genów BRCA1 i BRCA2) stwierdził, że stężenie arsenu w organizmie jest związane z częstością zachorowania na raka. Przebadano 1500 kobiet, te które miały najniższy poziom arsenu przez 3 lata nie rozwinęła się choroba nowotworowa Natomiast w grupie kobiet ze znacznie wyższym poziomem tego pierwiastka było blisko 100 zachorowań.Według prof. Lubińskiego nie ma zachorowań na raka, przy stężeniu poniżej 0,6 μg/l krwi.
Arsen trafia do organizmu z powietrza, z gleby, przez produkty spożywcze i wodę. Możemy go wdychać, gdy trafia do atmosfery z instalacji przemysłowych, ale przyswajamy go głównie z pożywieniem, choć w tej postaci jest uznawany za mniej szkodliwy.
Rozwój raka - znaczenie kadmu i selenu
Oprócz arsenu znaczenie mają także pierwiastki kadm i selen. Zbyt duże stężenie kadmu może mieć znaczenie w rozwoju raka, a w przypadku selenu rakotwórcze może być za małe jego stężenie w organizmie.Gdzie badać stężenie arsenu, kadmu i selenu ?
W jakich laboratoriach można sprawdzić poziom arsenu, kadmu i selenu ?Na razie są wykonywane w laboratorium ośrodka prof. Lubińskiego, ale być może te badania będzie można zrobić w jednej sieci laboratoriów diagnostycznych czyli na terenie całego kraju.
Jeszcze do niedawna poziom arsenu sprawdzano wyłącznie w moczu, teraz bada się także we krwi.