guz może nie być nowotworem złośliwym tylko łagodnym lub może w ogóle nie być nowotworem np. może być guzem zapalnym.
Nazwa łacińska czasami spotykana w rozpoznaniach, kartach wypisowych, ale najczęściej w wynikach histopatologicznych tzn. histpat :
carcinoma coli, ca coli, adenocarcinoma coli, adenoca colonis ascendentis/transversi/descendentis,
carcinoma sigmoidei, carcinoma recti, tumor neoplasmaticus coli, tu colonis, npl colonis/coli/recti,
tumor malignus coli/colonis/recti, foci adenoca/carcinomatosi.
Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy określonej części przewodu pokarmowego, a dokładniej jelita grubego, które ma częścicarcinoma sigmoidei, carcinoma recti, tumor neoplasmaticus coli, tu colonis, npl colonis/coli/recti,
tumor malignus coli/colonis/recti, foci adenoca/carcinomatosi.
okrężnica (rak okrężnicy), wyrostek robaczkowy (rak wyrostka robaczkowego), esica (rak esicy) lub odbytnicy (rak odbytnicy).
W Polsce ma 2-gie miejsce w śmiertelności na nowotwory złośliwe.
Statystycznie rzecz biorąc w mieście wielkości Warszawy w ciągu roku zachoruje na raka jelita grubego 320 kobiet i 500 mężczyzn
Mężczyźni chorują częściej.
Bardzo rzadko występuje u dzieci (prawdopodobnie 1-2 przypadki na milion dzieci), rzadko u osób w wieku 18-40 (ok. 1-2 przypadki na 100 tysięcy osób w tym wieku, a najwięcej choruje osób w wieku powyżej 70 lat.
Najczęściej przyczyna jest nieznana, ale czasem jest na tle genetycznym i wtedy częściej występuje rodzinnie (polipowatość, rak rozwija się przez zezłośliwienie polipa, wielkiej liczby polipów w jelicie grubym) .
Rokowanie w raku jelita grubego
Rokowanie oznacza jaka jest szansa chorego z rakiem jelita grubego na wyleczenie i dalsze życie.Trzeba powiedzieć, że zawsze jest to sprawa indywidualna i zależy od wielu różnych czynników np. ogólnego stanu zdrowia w momencie zachorowania i nastawienia psychicznego do choroby.
Rokowanie może zależeć w pewnym stopniu od rodzaju histopatologicznego raka, jego lokalizacji (okrężnica wstępująca, zstępująca, poprzeczna, odbytnica, wyrostek robaczkowy), ale przede wszystkim zależy od zaawansowania choroby w momencie rozpoznania. Im bardziej zaawansowana choroba (np. obecne przerzuty) tym gorsze rokowanie.
Jeżeli da się usunąć guz nowotworowy w całości to dobrze.
Jeżeli rak jelita grubego zostanie wykryty we wczesnej fazie choroby i zostanie chirurgicznie usunięty, to rokowanie co do wyleczenia jest 100%. Im bardziej zaawansowany rak tym szansa na całkowite wyleczenie spada (co nie znaczy, że jest to wyrok - można się leczyć na raka i umrzeć na coś zupełnie innego, np. udar mózgu lub zawał serca).
Ponieważ większość przypadków jest bardziej zaawansowana to średnio szansę na przeżycie 5-lat ma ok. 45% chorych, jednak w Polsce ten odsetek może być nieco mniejszy, o 5-10%.
Generalnie w porównaniu z innymi rakami, rak jelita grubego rozwija się dość wolno i nie daje tak szybko odległych przerzutów (ma względnie dobre rokowanie). Można się na niego leczyć, żyć względnie normalnym życiem, bez bólu - najważniejsza jest operacja, a potem leczenie onkologiczne.