2. Występowanie: co roku w Polsce na raka szyjki macicy zachorowuje ok. 3500 kobiet
3. Zachorowania: częściej zachorowania w wieku 50-60 lat. Ostatnio, coraz częściej u kobiet młodszych (w wieku 35-45 lat)
4. Czynniki ryzyka: w tym raku czynnikiem decydującym jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Przenoszony drogą płciową i wywołujący przewlekłe zakażenie, które występuje bardzo często, ale rak rozwija się z niego b. rzadko. Są też inne czynniki ryzyka np. wiek, rak tego typu w rodzinie.
Rakowi można skutecznie zapobiegać stosując szczepienia przeciw HPV.
5. Objawy: na początku bez objawów.
Jeśli są, to wskazują na ogólne problemy ginekologiczne (upławy czy krwawienia z dróg rodnych). W stanach bardziej zaawansowanych - bóle podbrzusza, krzyża oraz zależące od wystąpienia przerzutów - do wątroby czy płuc.
6. Rokowania: dobre, we wczesnym stadium. Po 5 latach od początku zachorowania na raka, żyje 70% kobiet, ale wskaźnik ten drastycznie spada ze stopniem zaawansowania chorobowego.
7. Badania: cytologia, badanie ginekologiczne, biopsja, konizacja i inne badania, które mogą okazać się konieczne w rozwiniętym raku 8. Leczenie: STANY PRZEDRAKOWE: cały szereg różnych metod - generalnie, zabiegowych lub operacyjnych: zabieg typu LEEP/LETZ, krioterapia, niszczenie laserem, elektrokoagulacja, elektrokonizacja, konizacja nożem chirurgicznym, konizacja laserowa, operacyjne wycięcie szyjki macicy
RAK: operacja, radioterapia, chemioterapia. Także połączenie tych metod, głównie jeśli stan zaawansowany.
9. Wyleczenie: szansa na wyleczenie zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania raka szyjki macicy. W stanach przedrakowych i bardzo wczesnych praktycznie 100%.
10. Zobacz też: rak trzonu macicy, dieta antyrakowa, na raka
najlepsze szpitale onkologiczne w Polsce,
rak szyjki macicy skuteczne zapobieganie
Źródło http://wirus-hpv.pl/ |
Proszę zwrócić uwagę na częste "literówki": rak szyki macicy.